Collection: Middle School
Middle School Literature Teaching Guides, Writing Resources, and More!
Middle school English lesson plans come alive when you explore classics like The Diary of Anne Frank, The Adventures of Tom Sawyer and The Giver. You've probably spent a lot of time shopping around for reading lessons for middle school students or creating your own novel units, but our literature study guides will change the way you plan for class in the future. Select from our collection of novel lesson plans for middle school students, and you'll have everything you need to create fun activities and stimulate insightful classroom discussions about some of the most inspirational books written for students at this exciting age.
In addition to novel lesson plans for middle school classrooms, our writing systems can help your students master the art of the essay before advancing to high school. These comprehensive systems and middle school language arts lesson plans are the last guides you will need to bring your English Language Arts classes to life.
-
Emily Dickinson Poet Study - Informational Text Biography with Questions
- Regular price
- $0.99
- Sale price
- $0.99
- Unit price
- per
-
Essay Terms and Essay Structure Graphic Organizer with Quiz, Style Guide, & More
- Regular price
- $6.00
- Sale price
- $6.00
- Unit price
- per
-
Expository, Persuasive, Cause/Effect Essay Templates with Handouts, Samples
- Regular price
- $3.99
- Sale price
- $3.99
- Unit price
- per
-
Fantasy, Science Fiction & Dystopia Informational Text Article & Questions
- Regular price
- $1.49
- Sale price
- $1.49
- Unit price
- per
-
Figurative Language | Figures of Speech Posters for Middle School, Grades 5-8
- Regular price
- $2.99
- Sale price
- $2.99
- Unit price
- per
-
Four Sentence Types, Fragments, Subjects, Predicates Handouts and Worksheets
- Regular price
- $2.99
- Sale price
- $2.99
- Unit price
- per
-
Frequently Misspelled Words List - Over 500 of the Most Misspelled Words Handout
- Regular price
- $1.29
- Sale price
- $1.29
- Unit price
- per
-
Gary Paulsen Author Study: Informational Text Biography with Questions
- Regular price
- $0.99
- Sale price
- $0.99
- Unit price
- per
-
Gary Soto Poet/Author Study - Informational Text Biography with Questions
- Regular price
- $0.99
- Sale price
- $0.99
- Unit price
- per
-
Genre: Realistic Fiction Informational Text Article with Questions
- Regular price
- $1.49
- Sale price
- $1.49
- Unit price
- per
-
Genres of Literature Handout plus Genre, Sub-Genre Sorting Activity
- Regular price
- $0.00
- Sale price
- $0.00
- Unit price
- per
-
Glossary of Poetry Terms, Glossary of Major Poem Types & What is Poetry? Handout
- Regular price
- $0.00
- Sale price
- $0.00
- Unit price
- per
-
Hatchet Novel Study - Note-Taking Active Reading Field Journal
- Regular price
- $0.99
- Sale price
- $0.99
- Unit price
- per
-
Hatchet Novel Study Anticipation & Reaction, Pre-Reading & Post-Reading
- Regular price
- $1.99
- Sale price
- $1.99
- Unit price
- per
-
Hatchet Novel Study Assessments - Reading Quizzes, Self-Grading Digital & Print
- Regular price
- $5.00
- Sale price
- $5.00
- Unit price
- per
-
Hatchet Novel Study Comprehension & Analysis Study Questions
- Regular price
- $2.99
- Sale price
- $2.99
- Unit price
- per
-
Hatchet Novel Study Figurative Language & Style Worksheets Activities Pack
- Regular price
- $3.99
- Sale price
- $3.99
- Unit price
- per
-
Hatchet Novel Study FINAL TESTS - 2 Versions: Print & Digital Self-Grading
- Regular price
- $5.00
- Sale price
- $5.00
- Unit price
- per
-
Hatchet Novel Study Vocabulary, Allusions, Slang, Terms Lists
- Regular price
- $0.99
- Sale price
- $0.99
- Unit price
- per
-
Hatchet Novel Study Writing Process - Standards-Based Writing Activities Pack
- Regular price
- $4.99
- Sale price
- $4.99
- Unit price
- per
-
Henry Wadsworth Longfellow Poet Study - Informational Biography with Questions
- Regular price
- $0.99
- Sale price
- $0.99
- Unit price
- per
-
High-Interest Informational Text Articles & Questions BUNDLE for Grades 5-8
- Regular price
-
$19.81 - Sale price
- $14.97
- Unit price
- per
-
Holes Novel Study Unit Teacher Resource Activities BUNDLE
- Regular price
- $25.00
- Sale price
- $25.00
- Unit price
- per
-
I, Too (Sing America) by Langston Hughes, 16-Page Unit - Questions, Activities
- Regular price
- $3.99
- Sale price
- $3.99
- Unit price
- per
-
Identifying Supporting Details, Writing Supporting Details Practice Worksheets
- Regular price
- $2.99
- Sale price
- $2.99
- Unit price
- per
-
Identifying Tone Lesson Handout & Word Lists for Tone and Mood
- Regular price
- $1.49
- Sale price
- $1.49
- Unit price
- per
-
Incorporating In-Text Citations, MLA and APA Format Lesson Handouts
- Regular price
- $1.99
- Sale price
- $1.99
- Unit price
- per
-
Informational Text Article - WHAT TO DO If You Are Being Abused
- Regular price
- $0.00
- Sale price
- $0.00
- Unit price
- per
-
Informative and Explanatory Essay Writing Unit - Teaching Guide
- Regular price
- $9.00
- Sale price
- $9.00
- Unit price
- per
-
Island of the Blue Dolphins Novel Study - 150+ Page No-Prep Teaching Unit
- Regular price
- $25.00
- Sale price
- $25.00
- Unit price
- per
-
Jabberwocky by Lewis Carroll 17-Page Poetry Unit - Questions, Activities, Test
- Regular price
- $3.99
- Sale price
- $3.99
- Unit price
- per
-
Kate DiCamillo Author Study Informational Text - Biography with Questions
- Regular price
- $0.99
- Sale price
- $0.99
- Unit price
- per
-
Langston Hughes Poet Study - Informational Text Biography with Questions
- Regular price
- $0.99
- Sale price
- $0.99
- Unit price
- per
-
Lewis Carroll Poet Study - Informational Text Biography with Questions
- Regular price
- $0.99
- Sale price
- $0.99
- Unit price
- per
-
Life in Shakespeare's Time Informational Text Article with Questions
- Regular price
- $0.99
- Sale price
- $0.99
- Unit price
- per
-
Literary Devices Posters | Literary Elements Posters for Middle School
- Regular price
- $2.99
- Sale price
- $2.99
- Unit price
- per
-
Lois Lowry Author Study - Informational Text Biography with Questions
- Regular price
- $1.99
- Sale price
- $1.99
- Unit price
- per
- Previous page
- Page 2 of 5
- Next page