Collection: Middle School

Middle School Literature Teaching Guides, Writing Resources, and More!

Middle school English lesson plans come alive when you explore classics like The Diary of Anne Frank, The Adventures of Tom Sawyer and The Giver. You've probably spent a lot of time shopping around for reading lessons for middle school students or creating your own novel units, but our literature study guides will change the way you plan for class in the future. Select from our collection of novel lesson plans for middle school students, and you'll have everything you need to create fun activities and stimulate insightful classroom discussions about some of the most inspirational books written for students at this exciting age.

In addition to novel lesson plans for middle school classrooms, our writing systems can help your students master the art of the essay before advancing to high school. These comprehensive systems and middle school language arts lesson plans are the last guides you will need to bring your English Language Arts classes to life.

189 products
  • Main & Subordinate Clauses, Fragments Identification and Punctuation Practice
    Main & Subordinate Clauses, Fragments Identification and Punctuation Practice
    Regular price
    $2.99
    Sale price
    $2.99
    Unit price
    per 
  • Maniac Magee by Jerry Spinelli Novel Study Unit Resource BUNDLE
    Maniac Magee by Jerry Spinelli Novel Study Unit Resource BUNDLE
    Regular price
    $25.00
    Sale price
    $25.00
    Unit price
    per 
  • Margaret Peterson Haddix Author Study: Biography with Questions
    Margaret Peterson Haddix Author Study: Biography with Questions
    Regular price
    $1.99
    Sale price
    $1.99
    Unit price
    per 
  • Meditation Research Project with Guided Questions & Source Tracker
    Meditation Research Project with Guided Questions & Source Tracker
    Regular price
    $0.00
    Sale price
    $0.00
    Unit price
    per 
  • Modifiers, Appositives, Gerunds, Present Participles Lesson Handouts & Practice
    Modifiers, Appositives, Gerunds, Present Participles Lesson Handouts & Practice
    Regular price
    $3.99
    Sale price
    $3.99
    Unit price
    per 
  • Morquio Syndrome Informational Text Article, Questions, Persuasive Speech Idea
    Morquio Syndrome Informational Text Article, Questions, Persuasive Speech Idea
    Regular price
    $1.99
    Sale price
    $1.99
    Unit price
    per 
  • My Brother Sam Is Dead Novel Study Unit - 137-Page Teacher Resource BUNDLE
    My Brother Sam Is Dead Novel Study Unit - 137-Page Teacher Resource BUNDLE
    Regular price
    $25.00
    Sale price
    $25.00
    Unit price
    per 
  • Narrative Essay and Reflective Essay Templates - Fill-in-the-Blank Essays
    Narrative Essay and Reflective Essay Templates - Fill-in-the-Blank Essays
    Regular price
    $3.99
    Sale price
    $3.99
    Unit price
    per 
  • Narrative of the Life of Frederick Douglass BUNDLE | DISTANCE LEARNING
    Narrative of the Life of Frederick Douglass BUNDLE | DISTANCE LEARNING
    Regular price
    $25.00
    Sale price
    $25.00
    Unit price
    per 
  • Nikki Giovanni Poet Study - Informational Text Biography with Questions
    Nikki Giovanni Poet Study - Informational Text Biography with Questions
    Regular price
    $0.99
    Sale price
    $0.99
    Unit price
    per 
  • Noun Clauses, Adjective Clauses, and Adverb Clauses Lesson Handouts & Practice
    Noun Clauses, Adjective Clauses, and Adverb Clauses Lesson Handouts & Practice
    Regular price
    $2.99
    Sale price
    $2.99
    Unit price
    per 
  • Number the Stars Novel Study Unit - 120+ Page No-Prep Teaching Guide
    Number the Stars Novel Study Unit - 120+ Page No-Prep Teaching Guide
    Regular price
    $25.00
    Sale price
    $25.00
    Unit price
    per 
  • O Captain! My Captain! by Walt Whitman 18-Page Unit, Questions, Activities, Test
    O Captain! My Captain! by Walt Whitman 18-Page Unit, Questions, Activities, Test
    Regular price
    $3.99
    Sale price
    $3.99
    Unit price
    per 
  • Observation, Inference, and Prediction Lesson & Image Interpretation Activity
    Observation, Inference, and Prediction Lesson & Image Interpretation Activity
    Regular price
    $0.00
    Sale price
    $0.00
    Unit price
    per 
  • Oranges by Gary Soto 17-Page Poetry Unit - Questions, Activities, Test
    Oranges by Gary Soto 17-Page Poetry Unit - Questions, Activities, Test
    Regular price
    $3.99
    Sale price
    $3.99
    Unit price
    per 
  • Out of the Dust Novel Study - 150 Page, No-Prep Teaching Guide
    Out of the Dust Novel Study - 150 Page, No-Prep Teaching Guide
    Regular price
    $25.00
    Sale price
    $25.00
    Unit price
    per 
  • Pablo Neruda Poet Study - Informational Text Biography with Questions
    Pablo Neruda Poet Study - Informational Text Biography with Questions
    Regular price
    $0.99
    Sale price
    $0.99
    Unit price
    per 
  • Paul Revere's Ride by Longfellow - 21-Page Unit - Questions, Activities, Test
    Paul Revere's Ride by Longfellow - 21-Page Unit - Questions, Activities, Test
    Regular price
    $3.99
    Sale price
    $3.99
    Unit price
    per 
  • Persuasive and Argumentative Essay Unit - Lessons, Handouts, Sample Essays
    Persuasive and Argumentative Essay Unit - Lessons, Handouts, Sample Essays
    Regular price
    $10.00
    Sale price
    $10.00
    Unit price
    per 
  • Poet Studies BUNDLE - Biographies of Favorite Poets in Grades 5-12
    Poet Studies BUNDLE - Biographies of Favorite Poets in Grades 5-12
    Regular price
    $11.88
    Sale price
    $8.97
    Unit price
    per 
  • Propaganda and Censorship Article, Questions & Types of Advertisements Activity
    Propaganda and Censorship Article, Questions & Types of Advertisements Activity
    Regular price
    $1.99
    Sale price
    $1.99
    Unit price
    per 
  • Reading an Essay Prompt Lesson + 40 Essay Prompt Keywords - Print & Digital
    Reading an Essay Prompt Lesson + 40 Essay Prompt Keywords - Print & Digital
    Regular price
    $2.99
    Sale price
    $2.99
    Unit price
    per 
  • Real Stories of Survival & Group Survival Activity - Print & Digital
    Real Stories of Survival & Group Survival Activity - Print & Digital
    Regular price
    $2.99
    Sale price
    $2.99
    Unit price
    per 
  • Response to Literature Essays - Lesson Handouts and Graphic Organizers
    Response to Literature Essays - Lesson Handouts and Graphic Organizers
    Regular price
    $7.00
    Sale price
    $7.00
    Unit price
    per 
  • Rites of Passage Informational Text Article & Questions
    Rites of Passage Informational Text Article & Questions
    Regular price
    $0.99
    Sale price
    $0.99
    Unit price
    per 
  • Robert Frost Poet Study - Informational Text Biography with Questions
    Robert Frost Poet Study - Informational Text Biography with Questions
    Regular price
    $0.99
    Sale price
    $0.99
    Unit price
    per 
  • Rodman Philbrick Author Study: One-Page Biography with Questions
    Rodman Philbrick Author Study: One-Page Biography with Questions
    Regular price
    $1.99
    Sale price
    $1.99
    Unit price
    per 
  • Roll of Thunder Hear My Cry Vocabulary & Allusions Lists, Vocabulary Quizzes
    Roll of Thunder Hear My Cry Vocabulary & Allusions Lists, Vocabulary Quizzes
    Regular price
    $1.99
    Sale price
    $1.99
    Unit price
    per 
  • Roll of Thunder, Hear My Cry Novel Study Comprehension Questions Print & Digital
    Roll of Thunder, Hear My Cry Novel Study Comprehension Questions Print & Digital
    Regular price
    $2.99
    Sale price
    $2.99
    Unit price
    per 
  • Roll of Thunder, Hear My Cry Novel Study Equality Pre-Reading Activity
    Roll of Thunder, Hear My Cry Novel Study Equality Pre-Reading Activity
    Regular price
    $0.99
    Sale price
    $0.99
    Unit price
    per 
  • Roll of Thunder, Hear My Cry Novel Study Literary Analysis Activities
    Roll of Thunder, Hear My Cry Novel Study Literary Analysis Activities
    Regular price
    $4.99
    Sale price
    $4.99
    Unit price
    per 
  • Roll of Thunder, Hear My Cry Novel Study Two Final Test Versions Print & Digital
    Roll of Thunder, Hear My Cry Novel Study Two Final Test Versions Print & Digital
    Regular price
    $5.00
    Sale price
    $5.00
    Unit price
    per 
  • Roll of Thunder, Hear My Cry Reading Quizzes - Print & Self-Grading* Digital
    Roll of Thunder, Hear My Cry Reading Quizzes - Print & Self-Grading* Digital
    Regular price
    $5.00
    Sale price
    $5.00
    Unit price
    per 
  • Rules Novel Study Unit - 120 Page, No-Prep Teaching Guide
    Rules Novel Study Unit - 120 Page, No-Prep Teaching Guide
    Regular price
    $25.00
    Sale price
    $25.00
    Unit price
    per 
  • S.E. Hinton Author Study - Author Biography with Comprehension Questions
    S.E. Hinton Author Study - Author Biography with Comprehension Questions
    Regular price
    $0.99
    Sale price
    $0.99
    Unit price
    per 
  • Scrambled Essay Activities - Essay Structure and Organization Practice
    Scrambled Essay Activities - Essay Structure and Organization Practice
    Regular price
    $5.00
    Sale price
    $5.00
    Unit price
    per 
  • SENSORY and COLOR Synonyms Words List - Over 600 Descriptive Words for Writing
    SENSORY and COLOR Synonyms Words List - Over 600 Descriptive Words for Writing
    Regular price
    $1.29
    Sale price
    $1.29
    Unit price
    per 
  • Sentence Combining & Varying Sentence Beginnings Handouts - Print & Digital
    Sentence Combining & Varying Sentence Beginnings Handouts - Print & Digital
    Regular price
    $4.00
    Sale price
    $4.00
    Unit price
    per 
  • Sentence Writing & Grammar Practice No-Prep BUNDLE - 47 Pages, Print & Digital
    Sentence Writing & Grammar Practice No-Prep BUNDLE - 47 Pages, Print & Digital
    Regular price
    $15.00
    Sale price
    $15.00
    Unit price
    per 
  • Sharecropping in the South Informational Text Article with Questions
    Sharecropping in the South Informational Text Article with Questions
    Regular price
    $0.99
    Sale price
    $0.99
    Unit price
    per