Collection: High School

Our novel units for high school students make it easy to thoroughly teach to state Common Core standards while engaging your students! Help your students enjoy and appreciate literature through high-level activities that will help you reach your professional teaching goals, without sacrificing content.

And it doesn't stop there! We also have a wealth of interesting and engaging essay writing lessons and activities to support your students in mastering their own style and syntax with our many writing products!

Browse our products specifically designed for high school students, or conduct a search if you're looking for something specific, and get ready to teach and inspire!

210 products
  • Romeo and Juliet Unit Plan Comprehension & Analysis Study Guide Questions
    Romeo and Juliet Unit Plan Comprehension & Analysis Study Guide Questions
    Regular price
    $3.49
    Sale price
    $3.49
    Unit price
    per 
  • Romeo and Juliet Unit Plan Resource - Active Reading Note-Taking Scene Guides
    Romeo and Juliet Unit Plan Resource - Active Reading Note-Taking Scene Guides
    Regular price
    $0.99
    Sale price
    $0.99
    Unit price
    per 
  • Romeo and Juliet Unit Plan Resource - Journal Topics & Themed Writing Prompts
    Romeo and Juliet Unit Plan Resource - Journal Topics & Themed Writing Prompts
    Regular price
    $0.99
    Sale price
    $0.99
    Unit price
    per 
  • Romeo and Juliet Unit Plan Resource - Literary Analysis Skills Worksheets
    Romeo and Juliet Unit Plan Resource - Literary Analysis Skills Worksheets
    Regular price
    $5.99
    Sale price
    $5.99
    Unit price
    per 
  • Romeo and Juliet Unit Plan Vocabulary Lists, Allusions, Shakespearean Terms
    Romeo and Juliet Unit Plan Vocabulary Lists, Allusions, Shakespearean Terms
    Regular price
    $0.99
    Sale price
    $0.99
    Unit price
    per 
  • Salem Witch Trials & Religious Beliefs Informational Text Article with Questions
    Salem Witch Trials & Religious Beliefs Informational Text Article with Questions
    Regular price
    $2.00
    Sale price
    $2.00
    Unit price
    per 
  • Scrambled Essay Activities - Essay Structure and Organization Practice
    Scrambled Essay Activities - Essay Structure and Organization Practice
    Regular price
    $6.00
    Sale price
    $6.00
    Unit price
    per 
  • SENSORY and COLOR Synonyms Words List - Over 600 Descriptive Words for Writing
    SENSORY and COLOR Synonyms Words List - Over 600 Descriptive Words for Writing
    Regular price
    $1.29
    Sale price
    $1.29
    Unit price
    per 
  • Sentence Combining & Varying Sentence Beginnings Handouts - Print & Digital
    Sentence Combining & Varying Sentence Beginnings Handouts - Print & Digital
    Regular price
    $4.00
    Sale price
    $4.00
    Unit price
    per 
  • Show Don't Tell Mini-Lesson and No-Prep Writing Activity
    Show Don't Tell Mini-Lesson and No-Prep Writing Activity
    Regular price
    $0.99
    Sale price
    $0.99
    Unit price
    per 
  • Simple, Compound, Complex, Compound-Complex Sentences Lessons, Worksheets
    Simple, Compound, Complex, Compound-Complex Sentences Lessons, Worksheets
    Regular price
    $4.00
    Sale price
    $4.00
    Unit price
    per 
  • Small Group Essay Writing Unit for Middle or Struggling High School ELA
    Small Group Essay Writing Unit for Middle or Struggling High School ELA
    Regular price
    $6.00
    Sale price
    $6.00
    Unit price
    per 
  • SMARTFLIP Common Core Reference Guide for English Language Arts
    SMARTFLIP Common Core Reference Guide for English Language Arts
    Regular price
    $39.95
    Sale price
    $15.00
    Unit price
    per 
  • Song by John Donne Poetry Unit - Questions, Analysis, Research Activity
    Song by John Donne Poetry Unit - Questions, Analysis, Research Activity
    Regular price
    $4.00
    Sale price
    $4.00
    Unit price
    per 
  • Speech Analysis: Thurgood Marshall's "Equity Speech" at Howard Law School
    Speech Analysis: Thurgood Marshall's
    Regular price
    $2.00
    Sale price
    $2.00
    Unit price
    per 
  • Stem Cell Research Informational Text Article & Questions
    Stem Cell Research Informational Text Article & Questions
    Regular price
    $0.99
    Sale price
    $0.99
    Unit price
    per 
  • Story of Macbeth Informational Text and 11th Century Scotland Map with Landmarks
    Story of Macbeth Informational Text and 11th Century Scotland Map with Landmarks
    Regular price
    $1.99
    Sale price
    $1.99
    Unit price
    per 
  • Thanksgiving Haiku "Gratitude" Poetry Project Activity
    Thanksgiving Haiku
    Regular price
    $0.00
    Sale price
    $0.00
    Unit price
    per 
  • The Adventures of Huckleberry Finn (Huck Finn) Novel Study Unit - 300+ Pages
    The Adventures of Huckleberry Finn (Huck Finn) Novel Study Unit - 300+ Pages
    Regular price
    $25.00
    Sale price
    $25.00
    Unit price
    per 
  • The Canterbury Tales Unit Plan - MASSIVE 300+ Page No-Prep Teacher Resource
    The Canterbury Tales Unit Plan - MASSIVE 300+ Page No-Prep Teacher Resource
    Regular price
    $25.00
    Sale price
    $25.00
    Unit price
    per 
  • The Civil Rights Movement of the 1960s - Informational Text and Questions
    The Civil Rights Movement of the 1960s - Informational Text and Questions
    Regular price
    $0.99
    Sale price
    $0.99
    Unit price
    per 
  • The Crucible Mock Witch Hunt & Trial Class Activity
    The Crucible Mock Witch Hunt & Trial Class Activity
    Regular price
    $4.00
    Sale price
    $4.00
    Unit price
    per 
  • The Crucible Teaching Guide - Comprehension & Analysis Study Guide Questions
    The Crucible Teaching Guide - Comprehension & Analysis Study Guide Questions
    Regular price
    $6.00
    Sale price
    $6.00
    Unit price
    per 
  • The Crucible Teaching Guide - Play Study Literary Analysis Activities Unit
    The Crucible Teaching Guide - Play Study Literary Analysis Activities Unit
    Regular price
    $5.00
    Sale price
    $5.00
    Unit price
    per 
  • The Crucible Unit Plan Resource - Reading Quizzes by Act
    The Crucible Unit Plan Resource - Reading Quizzes by Act
    Regular price
    $6.00
    Sale price
    $6.00
    Unit price
    per 
  • The Crucible Unit Plan Resource - TWO FINAL TESTS in both Print & Digital
    The Crucible Unit Plan Resource - TWO FINAL TESTS in both Print & Digital
    Regular price
    $5.00
    Sale price
    $5.00
    Unit price
    per 
  • The Crucible Unit Teaching Guide - Notes, Vocabulary, Study Guide, Character Map
    The Crucible Unit Teaching Guide - Notes, Vocabulary, Study Guide, Character Map
    Regular price
    $4.00
    Sale price
    $4.00
    Unit price
    per 
  • The Euthanasia Debate & Terri Shaivo Case Informational Text Article, Questions
    The Euthanasia Debate & Terri Shaivo Case Informational Text Article, Questions
    Regular price
    $0.00
    Sale price
    $0.00
    Unit price
    per 
  • The Great Depression Informational Text Article & Questions
    The Great Depression Informational Text Article & Questions
    Regular price
    $0.99
    Sale price
    $0.99
    Unit price
    per 
  • The Great Gatsby Anticipation/Reaction Theme Discussion & Reflection
    The Great Gatsby Anticipation/Reaction Theme Discussion & Reflection
    Regular price
    $4.00
    Sale price
    $4.00
    Unit price
    per 
  • The Great Gatsby Final Unit Tests - 2 Tests - in Print & Digital
    The Great Gatsby Final Unit Tests - 2 Tests - in Print & Digital
    Regular price
    $6.00
    Sale price
    $6.00
    Unit price
    per 
  • The Great Gatsby Novel Study Activity - Cost of Living Group Project
    The Great Gatsby Novel Study Activity - Cost of Living Group Project
    Regular price
    $4.00
    Sale price
    $4.00
    Unit price
    per 
  • The Great Gatsby Novel Study Quizzes in Printable and Google Forms
    The Great Gatsby Novel Study Quizzes in Printable and Google Forms
    Regular price
    $5.00
    Sale price
    $5.00
    Unit price
    per 
  • The Great Gatsby Novel Study Standards-Based Literary Analysis Activities
    The Great Gatsby Novel Study Standards-Based Literary Analysis Activities
    Regular price
    $5.00
    Sale price
    $5.00
    Unit price
    per 
  • The Great Gatsby Novel Study Unit - Reading Note-Taking Guide
    The Great Gatsby Novel Study Unit - Reading Note-Taking Guide
    Regular price
    $3.00
    Sale price
    $3.00
    Unit price
    per 
  • The Great Gatsby Novel Study Unit Comprehension Questions by Chapter
    The Great Gatsby Novel Study Unit Comprehension Questions by Chapter
    Regular price
    $5.00
    Sale price
    $5.00
    Unit price
    per 
  • The Great Gatsby Vocabulary Activities, Plus Vocabulary & Allusions Lists
    The Great Gatsby Vocabulary Activities, Plus Vocabulary & Allusions Lists
    Regular price
    $5.00
    Sale price
    $5.00
    Unit price
    per 
  • The Great Gatsby Writing Activities - 4 Activities Included - Print & Digital
    The Great Gatsby Writing Activities - 4 Activities Included - Print & Digital
    Regular price
    $6.00
    Sale price
    $6.00
    Unit price
    per 
  • The History of the American Juvenile Court System - Informational Text & Questions
    The History of the American Juvenile Court System - Informational Text & Questions
    Regular price
    $0.99
    Sale price
    $0.99
    Unit price
    per 
  • The House on Mango Street Novel Study Unit Teaching Resource BUNDLE
    The House on Mango Street Novel Study Unit Teaching Resource BUNDLE
    Regular price
    $25.00
    Sale price
    $25.00
    Unit price
    per