Collection: High School
Our novel units for high school students make it easy to thoroughly teach to state Common Core standards while engaging your students! Help your students enjoy and appreciate literature through high-level activities that will help you reach your professional teaching goals, without sacrificing content.
And it doesn't stop there! We also have a wealth of interesting and engaging essay writing lessons and activities to support your students in mastering their own style and syntax with our many writing products!
Browse our products specifically designed for high school students, or conduct a search if you're looking for something specific, and get ready to teach and inspire!
-
Lewis Carroll Poet Study - Informational Text Biography with Questions
- Regular price
- $2.00
- Sale price
- $2.00
- Unit price
- per
-
Life in Shakespeare's Time Informational Text Article with Questions
- Regular price
- $0.99
- Sale price
- $0.99
- Unit price
- per
-
Literary Devices Posters | Literary Elements Posters for High School
- Regular price
- $2.99
- Sale price
- $2.99
- Unit price
- per
-
Lord of the Flies Novel Study 5-Week Unit Resource BUNDLE - 88 Page PDF
- Regular price
- $25.00
- Sale price
- $25.00
- Unit price
- per
-
Macbeth Movie Analysis Questions 2021 Coen, Denzel Washington as Macbeth
- Regular price
- $4.00
- Sale price
- $4.00
- Unit price
- per
-
Macbeth Unit Plan - Anticipation/Reaction Pre-Reading & Post-Reading Activity
- Regular price
- $1.99
- Sale price
- $1.99
- Unit price
- per
-
Macbeth Unit Plan - Glossary of Terms, List of Allusions & Two Vocabulary Lists
- Regular price
- $1.99
- Sale price
- $1.99
- Unit price
- per
-
Macbeth Unit Plan Active Reading Note-Taking Act & Scene Guide
- Regular price
- $0.99
- Sale price
- $0.99
- Unit price
- per
-
Macbeth Unit Plan Assessment - Act-by-Act Reading Quizzes - Print & Digital
- Regular price
- $5.00
- Sale price
- $5.00
- Unit price
- per
-
Macbeth Unit Plan Assessment - Two Final Tests - Mixed & Multiple Choice
- Regular price
- $5.00
- Sale price
- $5.00
- Unit price
- per
-
Macbeth Unit Plan Comprehension and Analysis Scene Study Guide Questions
- Regular price
- $2.99
- Sale price
- $2.99
- Unit price
- per
-
Macbeth Unit Plan Journal Topics, Writing Prompts & Reader's Notebook Questions
- Regular price
- $1.49
- Sale price
- $1.49
- Unit price
- per
-
Macbeth Unit Plan Resource - Literary Analysis Standards-Based Activities by Act
- Regular price
- $5.99
- Sale price
- $5.99
- Unit price
- per
-
Main & Subordinate Clauses, Fragments Identification and Punctuation Practice
- Regular price
- $2.99
- Sale price
- $2.99
- Unit price
- per
-
Meditation Research Project with Guided Questions & Source Tracker
- Regular price
- $0.00
- Sale price
- $0.00
- Unit price
- per
-
Modern Witch Hunts Research Report & Grading Rubric
- Regular price
- $4.00
- Sale price
- $4.00
- Unit price
- per
-
Modifiers, Appositives, Gerunds, Present Participles Lesson Handouts & Practice
- Regular price
- $3.99
- Sale price
- $3.99
- Unit price
- per
-
Morquio Syndrome Informational Text Article, Questions, Persuasive Speech Idea
- Regular price
- $1.99
- Sale price
- $1.99
- Unit price
- per
-
Narrative Essay and Reflective Essay Templates - Fill-in-the-Blank Essays
- Regular price
- $6.00
- Sale price
- $6.00
- Unit price
- per
-
Night by Elie Wiesel Novel Lessons, Activities, Teacher Unit PACKET
- Regular price
- $25.00
- Sale price
- $25.00
- Unit price
- per
-
Nikki Giovanni Poet Study - Informational Text Biography with Questions
- Regular price
- $2.00
- Sale price
- $2.00
- Unit price
- per
-
Noun Clauses, Adjective Clauses, and Adverb Clauses Lesson Handouts & Practice
- Regular price
- $2.99
- Sale price
- $2.99
- Unit price
- per
-
O Captain! My Captain! by Walt Whitman 18-Page Unit, Questions, Activities, Test
- Regular price
- $6.00
- Sale price
- $6.00
- Unit price
- per
-
Observation, Inference, and Prediction Lesson & Image Interpretation Activity
- Regular price
- $0.00
- Sale price
- $0.00
- Unit price
- per
-
Of Mice and Men Novel Study Unit Plan - 130-Page Teacher Resource
- Regular price
- $25.00
- Sale price
- $25.00
- Unit price
- per
-
Oranges by Gary Soto 17-Page Poetry Unit - Questions, Activities, Test
- Regular price
- $5.00
- Sale price
- $5.00
- Unit price
- per
-
Pablo Neruda Poet Study - Informational Text Biography with Questions
- Regular price
- $2.00
- Sale price
- $2.00
- Unit price
- per
-
Paul Revere's Ride by Longfellow - 21-Page Unit - Questions, Activities, Test
- Regular price
- $6.00
- Sale price
- $6.00
- Unit price
- per
-
Persuasive and Argumentative Essay Unit - Lessons, Handouts, Sample Essays
- Regular price
- $10.00
- Sale price
- $10.00
- Unit price
- per
-
Plessy Versus Ferguson and the Jim Crow Laws - Informational Text and Questions
- Regular price
- $2.00
- Sale price
- $2.00
- Unit price
- per
-
Poet Studies BUNDLE - Biographies of Favorite Poets in Grades 5-12
- Regular price
-
$11.88 - Sale price
- $9.00
- Unit price
- per
-
Propaganda and Censorship Article, Questions & Types of Advertisements Activity
- Regular price
- $1.99
- Sale price
- $1.99
- Unit price
- per
-
Puritan Religion & Beliefs Informational Text Article & Comprehension Questions
- Regular price
- $2.00
- Sale price
- $2.00
- Unit price
- per
-
Reading an Essay Prompt Lesson + 40 Essay Prompt Keywords - Print & Digital
- Regular price
- $2.99
- Sale price
- $2.99
- Unit price
- per
-
Real Stories of Survival & Group Survival Activity - Print & Digital
- Regular price
- $4.00
- Sale price
- $4.00
- Unit price
- per
-
Response to Literature Essays - Lesson Handouts and Graphic Organizers
- Regular price
- $8.00
- Sale price
- $8.00
- Unit price
- per
-
Rites of Passage Informational Text Article & Questions
- Regular price
- $0.99
- Sale price
- $0.99
- Unit price
- per
-
Robert Frost Poet Study - Informational Text Biography with Questions
- Regular price
- $2.00
- Sale price
- $2.00
- Unit price
- per
-
Romeo and Juliet Unit Final Tests - in Print & Digital Formats
- Regular price
- $5.00
- Sale price
- $5.00
- Unit price
- per
-
Romeo and Juliet Unit Plan Assessment - Act-by-Act Reading Quizzes
- Regular price
- $5.00
- Sale price
- $5.00
- Unit price
- per
- Previous page
- Page 3 of 6
- Next page