Collection: The Watsons Go To Birmingham Teaching Resources
A complete collection of The Watsons Go To Birmingham - 1963 teaching materials for teaching The Watsons Go To Birmingham - 1963 virtually online or in-person.
Includes pre-reading activities and resources, character resources, vocabulary and allusions work, active reading guides for note-taking, literary analysis activities specifically for this text, reading comprehension questions, end-of-unit assessments including quizzes, and tests, and more for teaching The Watsons Go To Birmingham - 1963 remotely online in virtual or in-person classrooms.
Everything teachers need to teach an entire The Watsons Go To Birmingham - 1963 novel study - freshly updated, Google Classroom friendly, and optimized for Digital Learning and Virtual Teaching!
-
The Watsons Go To Birmingham Novel Study - Reading Quizzes - Print & Digital
- Regular price
- $1.99
- Sale price
- $1.99
- Unit price
- per
-
The Watsons Go To Birmingham Novel Study - Vocabulary Lists, Vocabulary Quizzes
- Regular price
- $1.99
- Sale price
- $1.99
- Unit price
- per
-
The Watsons Go To Birmingham Novel Study - Literary Analysis Activities Pack
- Regular price
- $3.99
- Sale price
- $3.99
- Unit price
- per
-
The Watsons Go To Birmingham Novel Study - TWO Final Tests in Print & Digital
- Regular price
- $1.99
- Sale price
- $1.99
- Unit price
- per
-
The Watsons Go To Birmingham Novel Study Comprehension Question Task Cards
- Regular price
- $2.99
- Sale price
- $2.99
- Unit price
- per
-
The Watsons Go To Birmingham Novel Study - Chapter Comprehension Questions
- Regular price
- $2.99
- Sale price
- $2.99
- Unit price
- per
-
The Watsons Go to Birmingham Novel Study Active Reading Chart & Foldable
- Regular price
- $1.99
- Sale price
- $1.99
- Unit price
- per
-
Christopher Paul Curtis Author Study - Informational Text Biography & Questions
- Regular price
- $0.99
- Sale price
- $0.99
- Unit price
- per
-
Jim Crow Laws and Legal Segregation - Informational Article with Questions
- Regular price
- $1.99
- Sale price
- $1.99
- Unit price
- per