Collection: Middle School
Middle School Literature Teaching Guides, Writing Resources, and More!
Middle school English lesson plans come alive when you explore classics like The Diary of Anne Frank, The Adventures of Tom Sawyer and The Giver. You've probably spent a lot of time shopping around for reading lessons for middle school students or creating your own novel units, but our literature study guides will change the way you plan for class in the future. Select from our collection of novel lesson plans for middle school students, and you'll have everything you need to create fun activities and stimulate insightful classroom discussions about some of the most inspirational books written for students at this exciting age.
In addition to novel lesson plans for middle school classrooms, our writing systems can help your students master the art of the essay before advancing to high school. These comprehensive systems and middle school language arts lesson plans are the last guides you will need to bring your English Language Arts classes to life.
-
Touching Spirit Bear Novel Study - Comprehension & Analysis Chapter Questions
- Regular price
- $3.99
- Sale price
- $3.99
- Unit price
- per
-
Touching Spirit Bear Novel Study - Novel-Based Literary Analysis Activities
- Regular price
- $6.00
- Sale price
- $6.00
- Unit price
- per
-
Touching Spirit Bear Novel Study - Reading Reflection & Theme Discussion
- Regular price
- $0.99
- Sale price
- $0.99
- Unit price
- per
-
Touching Spirit Bear Novel Study Activity - Class Circle Meetings
- Regular price
- $1.99
- Sale price
- $1.99
- Unit price
- per
-
Touching Spirit Bear Novel Study Assessment - Chapter Reading Quizzes
- Regular price
- $5.00
- Sale price
- $5.00
- Unit price
- per
-
Touching Spirit Bear Novel Study Journal or Class Discussion Prompts
- Regular price
- $1.49
- Sale price
- $1.49
- Unit price
- per
-
Touching Spirit Bear Novel Study Unit Assessments - 2 Separate Final Unit Tests
- Regular price
- $5.00
- Sale price
- $5.00
- Unit price
- per
-
Touching Spirit Bear Novel Unit Study - Vocabulary Lists & Vocabulary Quizzes
- Regular price
- $2.99
- Sale price
- $2.99
- Unit price
- per
-
Touching Spirit Bear Unit -- The Real Spirit Bears Article & Outlining Practice
- Regular price
- $1.99
- Sale price
- $1.99
- Unit price
- per
-
Transition Words & Phrases Reference List to Use in Writing - Over 300
- Regular price
- $1.49
- Sale price
- $1.49
- Unit price
- per
-
Tuck Everlasting Novel Study Unit -- 98-Page No Prep Teaching Guide
- Regular price
- $25.00
- Sale price
- $25.00
- Unit price
- per
-
Twelfth Song of Thunder, 13-Page Poetry Unit - Questions, Activities, Test
- Regular price
- $2.99
- Sale price
- $2.99
- Unit price
- per
-
Types of Irony - Verbal, Situational, and Dramatic Irony Activity
- Regular price
- $1.99
- Sale price
- $1.99
- Unit price
- per
-
Types of Paragraphs - Handouts, Summarizing and Paraphrasing Lessons & Practice
- Regular price
- $3.99
- Sale price
- $3.99
- Unit price
- per
-
Understanding Idioms and Expressions Handout, Idioms List & Activity
- Regular price
- $1.99
- Sale price
- $1.99
- Unit price
- per
-
Using a Dictionary Entry Lesson Handout, Practice Identifying Parts of an Entry
- Regular price
- $1.99
- Sale price
- $1.99
- Unit price
- per
-
Using a Thesaurus Lesson Handout, Worksheet on Parts of a Thesaurus Entry
- Regular price
- $1.99
- Sale price
- $1.99
- Unit price
- per
-
Using Appropriate Tone in Writing - Lesson Handout & Practice Worksheet Activity
- Regular price
- $1.99
- Sale price
- $1.99
- Unit price
- per
-
Verbs List - OVER 1500 Colorful and Descriptive Verbs to Enhance Writing
- Regular price
- $1.49
- Sale price
- $1.49
- Unit price
- per
-
Walt Whitman Poet Study - Informational Text Biography with Questions
- Regular price
- $0.99
- Sale price
- $0.99
- Unit price
- per
-
Where the Red Fern Grows Novel Study - 130+ No-Prep Pages, plus Task Cards
- Regular price
- $25.00
- Sale price
- $25.00
- Unit price
- per
-
William Butler Yeats Poet Study - Informational Text Biography & Questions
- Regular price
- $0.99
- Sale price
- $0.99
- Unit price
- per
-
Writing Concluding (Closing) Sentences, Restatement and Summary Sentences
- Regular price
- $1.99
- Sale price
- $1.99
- Unit price
- per
-
Writing Paragraphs & Paragraph Structure Basics No-Prep BUNDLE
- Regular price
-
$18.94 - Sale price
- $12.00
- Unit price
- per
-
Writing Paragraphs - Structure, Main Idea and Topic Practice - Print & Digital
- Regular price
- $1.49
- Sale price
- $1.49
- Unit price
- per
-
Writing Resource BUNDLE: Writer's Notebook Activities, Resources & Lists
- Regular price
-
$23.25 - Sale price
- $14.00
- Unit price
- per
-
Writing Short Response Answers and Answering Essay Questions Activity
- Regular price
- $0.99
- Sale price
- $0.99
- Unit price
- per
-
Writing Topic Sentences, Identifying Topic Sentences Practice Worksheets
- Regular price
- $2.99
- Sale price
- $2.99
- Unit price
- per
- Previous page
- Page 5 of 5