Collection: High School
Our novel units for high school students make it easy to thoroughly teach to state Common Core standards while engaging your students! Help your students enjoy and appreciate literature through high-level activities that will help you reach your professional teaching goals, without sacrificing content.
And it doesn't stop there! We also have a wealth of interesting and engaging essay writing lessons and activities to support your students in mastering their own style and syntax with our many writing products!
Browse our products specifically designed for high school students, or conduct a search if you're looking for something specific, and get ready to teach and inspire!
-
William Butler Yeats Poet Study - Informational Text Biography & Questions
- Regular price
- $2.00
- Sale price
- $2.00
- Unit price
- per
-
Witchcraft in Puritan New England Informational Text Article with Questions
- Regular price
- $2.00
- Sale price
- $2.00
- Unit price
- per
-
Witches, Superstition & Ghosts in Shakespeare's Theater Informational Text
- Regular price
- $0.99
- Sale price
- $0.99
- Unit price
- per
-
Working with Shakespeare's Language Handout, Small Group Activity
- Regular price
- $0.00
- Sale price
- $0.00
- Unit price
- per
-
Writing Concluding (Closing) Sentences, Restatement and Summary Sentences
- Regular price
- $1.99
- Sale price
- $1.99
- Unit price
- per
-
Writing Paragraphs & Paragraph Structure Basics No-Prep BUNDLE
- Regular price
- $20.00
- Sale price
- $20.00
- Unit price
- per
-
Writing Paragraphs - Structure, Main Idea and Topic Practice - Print & Digital
- Regular price
- $1.49
- Sale price
- $1.49
- Unit price
- per
-
Writing Resource BUNDLE: Writer's Notebook Activities, Resources & Lists
- Regular price
-
$23.25 - Sale price
- $18.00
- Unit price
- per
-
Writing Short Response Answers and Answering Essay Questions Activity
- Regular price
- $5.00
- Sale price
- $5.00
- Unit price
- per
-
Writing Topic Sentences, Identifying Topic Sentences Practice Worksheets
- Regular price
- $2.99
- Sale price
- $2.99
- Unit price
- per
- Previous page
- Page 6 of 6